Promičemo pravo djece na sigurnost!

  • Slika /2022/Ilustracije nove/Promičemo pravo djece na sigurnost/Reci-ne-letak-002.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s partnerima poziva javnost da se aktivno uključi u već poznatu EUROPOL-ovu Kampanju „Reci ne!“, koja se u Hrvatskoj provodi od 2017. godine

FOTO: MUP

Uoči obilježavanja Europskog dana zaštite djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja, Međunarodnog dana prevencije zlostavljanja djece i Međunarodnog dana djeteta, Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s partnerima poziva javnost da se aktivno uključi u već poznatu EUROPOL-ovu Kampanju „Reci ne!“, koja se u Hrvatskoj provodi od 2017. godine.

Na inicijativu Vijeća Europe 18. studenog svake godine obilježava se Europski Dan zaštite djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja s ciljem da se osvijesti javnost o seksualnom iskorištavanju i zlostavljanju djece, te da se pruže informacije o pravovremenoj prevenciji uz potrebu promocije Lanzarotske konvencije., dok se dana 19. sudenog na inicijativu Ujedinjenih naroda obilježava Međunarodni dan prevencije zlostavljanja djece, a dana 20. studenog Međunarodni dan djeteta.
Postoje razni oblici nasilja prema djeci, a podaci Vijeća Europe pokazuju da je jedno od pet djece žrtva nekog oblika seksualnog nasilja.
 
Tijekom 2021. godine u Republici Hrvatskoj otkriveno je 9045 kazenih djela iz područja kaznenopravne zaštite djece i obitelji, što ukazuje da se nastavlja višegodišnji trend porasta ove vrste kriminaliteta.
Kao i ranijih godina najzastupljenije je kazneno djelo „Povreda djetetovih prava“, konkretno, tijekom 2021., evidentirano je 2424 kaznenih djela, a što je 10% više u odnosu na proteklo razdoblje.
U grupi kaznenih djela protiv spolne slobode, zajedno s kaznenim djelima spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, tijekom 2021. ukupno je evidentirano 891 kazneno djelo, što je povećanje za 47,3% u odnosu na 2020., pri čemu bilježimo značajan porast kaznenog djela „Spolna zlouporaba djeteta mlađeg od 15 godina“.
 
Konvencija o pravima djeteta, kao i novo donesena Stategija Europske Unije o pravima djeteta sadrže jasne i univerzalne standarde koje države članice moraju jamčiti svakom djetetu, a jedan od ključnijh standarda je jamčiti i osigurati djeci pravo na sigurnost kako u stvarnom, tako i u digitalnom okruženju.
Osiguranje potpunog i sigurnog digitalnog okruženja za djecu zahtjeva sustavnu edukaciju i senzibilizaciju, kako bi se oklonili svi potencijalni rizici povezani s nasiljem nad djecom u digitalnom okruženju.
 
„Reci nekom kome vjeruješ“  

 
Važnost zaštite i promicanja prava djece naglašena je u novodonešenom Nacionalnom planu za prava djece u Repubici Hrvatskoj za razdblje od 2022. do 2026., u kojem Ministarstvo unutarnjih poslova, uz druga nadležna državna tijela, aktivno participira. Poveznica na novi Nacionalni plan

Promicanje zaštite prava djeteta i njegovog odrastranja u sigurnom okruženju važno je provoditi sustavno i u sinergiji sa zajednicom kako bismo bili odgovorno društvo – „Društvo koje brine“.
Danas je u Centru za sigurni internet, u Osijeku, održana zajednička edukacija djece, od strane predstavnika Policije, obrazovnih ustanova i Centra za sigurni internet, na temu prevencije zlostavljanja i iskorištavanja djece, važnosti sigurnosti i zaštite na internetu, te promicanju i zaštiti prava i interesa djece.
 
Ukoliko ste zabrinuti za sebe ili sigurnost djeteta, možete prijaviti Policiji i anonimno putem aplikacije
Red Button.
 
 

Stranica