- Objavljeno: 03.01.2020.
Požar na vikendici
Požar tehnički neispravnog dimnjaka.
Tijekom noći s 01. na 02. siječnja u Aljmašu, došlo je do požara na vikend kući vlasništvo 49-godišnjeg hrvatskog državljana. Obavljenim očevidom utvrđeno kako je tijekom loženja peći na kruta goriva došlo do proboja stijenki dimnjaka i zapaljenja drvenih elemenata krovišta. Požar su ugasili pripadnici Dobrovoljnog vatrogasnog društva Dalj. Materijalna šteta iznosi nekoliko tisuća kuna.Nadležnom državnom odvjetništvu podnosimo izvješće.
POŽAR DIMNJAKA, savjeti - kako se zaštiti od požara
U svrhu zaštite života ljudi i imovine od požara donesen je Zakon o zaštiti od požara, koji vlasnike ili korisnike dimnjaka i ložišta obvezuje da ih održavaju u ispravnom stanju, o čemu moraju posjedovati dokumentaciju. Požari dimnjaka su vrlo česti. Kod požara dimnjaka dolazi do zapaljenja čađe u dimovodnom kanalu. Čađa je po svom sastavu pretežno čisti ugljik. Požar dimovodnog kanala sam po sebi ne predstavlja opasnost. Ako je dimnjak ispravan i kvalitetno napravljen, čađa u dimnjaku će izgorjeti bez posljedica te će dimnjak ostati čist. Do požara u dimnjaku najčešće dolazi zbog nastalih promjena u načinu loženja i promjena gorivih tvari. Kad je dimnjak solidno i pravilno građen, ne postoje posebne opasnosti za širenje požara na ostale građevinske dijelove.Međutim, najčešće se događa da ima manjih građevinskih pogrešaka na dimnjaku, kao što je raspucanost dimnjaka, oštećenje vratašca i slično. U takvim slučajevima često dolazi do proširenja požara.
Opasnost kod požara dimnjaka prijeti od:
• let iskri – iz grla dimnjaka iskre lete po krovu i na okolni zapaljivi materijal, što može uzrokovati zapaljenje;
• zagrijavanje zidova dolazi do prijenosa topline kroz zidove kojima je obzidan dimovodni kanal. Ako su na takve zidove naslonjeni zapaljivi materijali (drvo, papir i slično) može doći do zapaljenja i širenja požara na prostor;
• prijenos požara na građevinske elemente zgrade – kod nepravilno izvedenih dimnjaka (najčešće stare zgrade) često je moguće naići na grede (krovne, međukatna konstrukcija), koje prolaze kroz dimovodni kanal. Dolazi do zapaljenja tih greda i prijenosa požara na krovište i/ili međukatnu konstrukciju, što može imati katastrofalne posljedice;
• pucanje dimnjaka – uzrok tome je vrlo visoka temperatura koja se razvija kod zapaljenja čađe u dimovodnom kanalu – i do 1000 oC. Dolazi do pucanja zida kojim je obzidan dimovodni kanal i samog dimovodnog kanala.