Policijski službenici proveli preventivne aktivnosti u sklopu kampanje „Manje oružja, manje tragedija“

  • Slika /2021/Prevencija manje oružja 7 mjesec/IMG-5404237e94c467c2155a6fd3a6a83cfd-V.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Uz policijski informativni štand u mjestima Tenja, Silaš i Klisa, policajci su komunicirali s građanima te na taj način preventivno djelovali i utjecali na svjesnost o opasnostima od minsko-eksplozivnih sredstava i oružja 

FOTO: PU osječko-baranjska 

Tijekom mjeseca srpnja, policijski službenici II. Policijske postaje Osijek u koordinaciji s Odjelom prevencije Policijske uprave Osječko-baranjske, proveli su preventivne aktivnosti u sklopu kampanje „Manje oružja, manje tragedija“.

Uz policijski informativni štand u mjestima Tenja, Silaš i Klisa, policajci su komunicirali s građanima te na taj način preventivno djelovali i utjecali na svjesnost o opasnostima od minsko-eksplozivnih sredstava i oružja. Tijekom razgovora, policajci su mještanima uručivali prigodne edukativne materijale letke, privjeske i kemijske olovke.

Ovakav način preventivnog policijskog djelovanja kod mještana je izazvao veliko zanimanje te su od policajaca tražili razne informacije vezano za način djelovanja ali i za dragovoljnu predaju oružja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava.

U Republici Hrvatskoj još uvijek je veliki broj minsko-eksplozivnih sredstava i oružja zaostalih iz Domovinskog rata kojima se ugrožava sigurnost svih građana. Također, određeni broj građana nije upoznat s činjenicom da dragovoljno vraćanje oružja i minsko-eksplozivnih sredstava nije kažnjivo te je potrebno kontinuirano osvještavati građane kako bi svi skupa, zajedničkim snagama doprinijeli sigurnosti naših građana s naglaskom na zaštitu djece.

Upravo zbog toga, policija kontinuirano provodi kampanju „Manje oružja, manje tragedija“, kojoj je cilj poticanje građana na dragovoljnu predaju oružja. Kampanja se provodi od 2007. godine i usmjerena je na podizanje ukupne svijesti građana o opasnostima od nestručnog rukovanja oružjem i minsko-eksplozivnim sredstvima. Protekle godine kampanja je modernizirana i to je jedan od načina podizanja svijesti i skretanja pozornosti građanima da još uvijek mogu dragovoljno predati oružje, streljivo i minsko-eksplozivna sredstva koja nezakonito posjeduju.

Sukladno Zakonu o nabavi i posjedovanju oružja građana, dragovoljna predaja ilegalnog oružja je bez sankcija te se ovom kampanjom želi apelirati na sve građane koji još uvijek u svojim domovima čuvaju ili skrivaju ilegalno oružje i eksplozivna sredstva da pozivom na broj 192 ili 112, učine prvi korak prema dragovoljnoj predaji oružja bez sankcija.

Na poziv građana policijski službenici dolaze na vašu kućnu adresu u ne označenom vozilu i preuzimaju minsko-eksplozivna sredstva.
Napominjemo da građani osobno ne donose minsko-eksplozivna sredstva u prostorije policije. Nikada nemojte takve predmete ostavljati bez nadzora ili ih ostavljati u šumi, na poljoprivrednim zemljištima, u kanalima, a posebice ne u blizini dječjih igrališta ili autobusnih stajališta i sličnim mjestima gdje se kreću ili zadržavaju djeca i odrasle osobe.

Sve informacija za dragovoljnu predaju zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava i ilegalnog oružja, građani mogu dobiti putem besplatne telefonske linije 0800 88 92.  

Kampanja svojim moderniziranim i multi modularnim preventivnim alatima želi djelovati na svijest naših građana kako bi shvatili da MANJE ORUŽJA zaista znači i MANJE TRAGEDIJA.

Policijski službenici kroz svoj preventivni rad, razna edukativna predavanja i radionice u koje su uključena djeca i odrasli, učestalo napominju i upozoravaju na opasnosti minsko-eksplozivnih sredstava, stoga apeliramo i na roditelje da djeci skrenu pozornost na spomenute opasnosti.

Učinite svoj dom sigurnijim, riješite se opasnih stvari! 

Stranica