- Objavljeno: 26.07.2025.
Policijski službenici educirali vozače i bicikliste na području Našica
Biciklisti i vozači osobnih prijevoznih sredstava informirani su o mjerama prevencije prilikom sudjelovanja u promet
FOTO: PU osječko-baranjskaKontakt policija Policijske postaje Našice i policijski službenik za poslove prevencije Ureda načelnika, Policijske uprave osječko-baranjske, jučer su u okviru preventivnih aktivnosti lokalnih projekata „Biciklirajmo, biciklističkom“ i „Sigurnost u cestovnom prometu“, preventivno su djelovali na području Grada Našica i Đurđenovca.
Biciklisti i vozači osobnih prijevoznih sredstava informirani su o mjerama prevencije prilikom sudjelovanja u prometu poput nošenja zaštitne opreme - kacige i reflektirajućih prsluka u uvjetima smanjene vidljivosti danju i noću, tehničke ispravnosti bicikla, pravilno i sigurno upravljanje osobnim prijevoznim sredstvima (električnim romobilima) te ostalim zakonskim odredbama sudjelovanja biciklista i osobnih prijevoznih sredstava u prometu.
Naglasak tijekom razgovora s biciklistima je bio usmjeren na obavezu biciklista, kada prelaze preko obilježenog pješačkog prijelaza da su obvezni gurati bicikl odnosno preko biciklističkog prijelaza gdje smiju voziti bicikli. Da su prije stupanja na kolnik dužni izvršiti provjeru udaljenosti i brzine kretanja vozila i nakon što se uvjere da to mogu učiniti na siguran način, prelaze sukladno zakonskim propisima, preko obilježenog pješačkog ili biciklističkog prijelaza.
Vozači osobnih prijevoznih sredstava posebno su informirani o pravilima koja se odnose na tu skupinu vozača, a koja su vrlo slična kao i za vozače bicikala, s naglaskom da je zabranjena vožnja djeci do 14 godine života, da takvo sredstvo smije voziti isključivo jedna osoba te da osoba koja upravljao osobnim prijevoznim sredstvom, koja je starija od 14. godine za vrijeme vožnje obavezno mora nositi zaštitnu kacigu.
Policijski službenicu prilikom ovoga preventivnog postupanja, vozače bicikala i osobnih prijevoznih sredstava darivali prigodnim poklonima koje je osigurao Grad Našice temeljem potpisanog Sporazuma o međusobnoj suradnji s Policijskom upravom osječko-baranjskom.
Ovakvim preventivnim aktivnostima policija želi potaknuti građane, da policiju više percipiraju kao partnera u vlastitoj sigurnosti tijekom sudjelovanja u prometu.





