Ministar Božinović obišao Prihvatni centar za izbjeglice u Osijeku

  • Slika /2022/Ministar u Osijeku/ob2.jpeg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Osječko-baranjska županija se sjajno organizirala, u svim ovim strukturama su zapravo ljudi koji su i znalci i operativci, a to nam u ovom trenutku najviše treba   

FOTO: MUP RH

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović obišao je danas, 5. ožujka, Prihvatni centar za ukrajinske izbjeglice u Osijeku – Dvorana Jug 2 s pomoćnikom Cvjetkom Obradovićem, a u pratnji načelnika Policijske uprave osječko-baranjske Ladislava Becea, župana Osječko-baranjske županije Ivana Anušića, gradonačelnika Osijeka Ivana Radića te načelnika Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije i dožupana Mate Lukića. Nakon obilaska prihvatnog centra uslijedio je njihov zajednički sastanak u prostorijama Osječko-baranjske županije.

Sastanak je okupio službe koje vode brigu o cijeloj situaciji izazvanoj ratnim sukobom na području Ukrajine i velikom broju izbjeglica koje dolaze, a krenule su put Europe. Dio izbjeglica završio je u Osječko-baranjskoj županiji te je već zbrinut u ovom prihvatnom centru. „Spremni smo zbrinjavati nove koji dolaze u našu županiju“ – kazao je župan Anušić obraćajući se javnosti. Da su spremni za integraciju djece i u vrtiće i u škole te da čine sve što mogu istaknuo je gradonačelnik Radić.

Načelnik Stožera Mato Lukić je rekao kako je na području Osječko-baranjske županije u ovom trenutku smješteno 65 izbjeglih osoba, što po smještajnim kapacitetima koje su osigurali, što u privatnom smještaju. Kapacitet dvorane je trenutno 100 mjesta s mogućnošću povećanja do 300. Na području županije može se smjestiti oko 5 tisuća osoba u objekte u vlasništvu gradova i općina, dok se svi građani, koji žele ponuditi svoje privatne smještajne kapacitete, mogu javiti na e-mail adresu rcz.zbrinjavanje@mup.hr.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar Božinović pozdravio je sve prisutne te izrazio zadovoljstvo načinom organizacije prihvata ukrajinskih izbjeglica, kao i brigom o svim njihovim potrebama koje mogu imati po dolasku u Hrvatsku, od zdravstvene skrbi do svakog drugog oblika pomoći. „Sama kompozicija današnjeg sastanka govori da se ova županija sjajno organizirala, govori o tome da su u svim ovim strukturama ljudi koji su i znalci i operativci, a to nam u ovom trenutku najviše treba“  - istaknuo je Božinović.

Govoreći o važnosti odluka koje su donesene na razini Europske unije i aktiviranju Direktive o privremenoj zaštiti po prvi puta u europskoj povijesti od njenog postojanja 2001. godine, ministar je istaknuo kako je važan ovaj prvi korak jer se aktivacijom Direktive na cijelom teritoriju EU omogućava brzo rješavanje statusnih pitanja ukrajinskih izbjeglica – dobivanja statusa i iskaznice korisnika privremene zaštite, a s kojom imaju prava u području socijalne skrbi, zdravstva, uključivanju djece u školski sustav i uključivanju odraslih u proces rada, odnosno u tržište rada.

Intenzivni su kontakti i zasjedanja u Europskoj uniji i institucijama vezano uz način europskog financiranja svih potreba koje se budu pokazivale. „U Hrvatskoj je Vlada osnovala svoju Međuresornu radnu skupinu koja pokriva sve segmente koji su ovdje bitni. Koordinira je Ministarstvo unutarnjih poslova, kroz Ravnateljstvo civilne zaštite, Upravu  za migracije i azil, graničnu policiju i Upravu za europske poslove s obzirom da se radi o fondovima koji su u nadležnosti MUP-a, prije svega Fond za migracije i azil“ – rekao je Božinović.

Ujedno je usporedio način funkcioniranja Hrvatske i Mađarske u ovoj izbjegličkoj krizi pa je istaknuo kako se radi o vrlo sličnoj organizaciji te pohvalio Mađarsku ističući kako u ovom trenutku nema tolikog pritiska na hrvatske granice. 

Od 24. veljače je do jutros u Hrvatsku stiglo oko 1 570 ljudi, a od toga su  88 % onih koji dolaze žene i djeca. „To je nešto o čemu moramo posebno voditi računa, pogotovo toj djeci koja su doživjela i doživljavaju traume, a ako itko zna što su dječje ratne traume – to je istok Hrvatske, to je Slavonija, to ste vi ovdje. I zato nije čudno da su sve službe, uključujući i one koji se bave zbrinjavanjem i psihosocijalnom pomoći djeci, od prvog dana angažirane u Stožeru“ – rekao je Božinović zahvaljujući dodatno i zdravstvenoj struci s obzirom na angažman oko cijepljenja izbjeglica i izdavanja COVID-potvrda.

Na kraju je ministar zahvalio i svim lokalnim i županijskim stožerima diljem Hrvatske te naglasio kako se na razini Europske unije „intenzivno vode razgovori, i bilateralno i multilateralno, kako bi taj odgovor Europe, kao što je u svemu u ovoj krizi bio unison, to pogotovo bio po pitanjima humanitarnog karaktera i zbrinjavanja onih Europljana koji su danas u najvećoj tragediji, u najvećoj nuždi, a to su naši prijatelji Ukrajinci."
 

Stranica