Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Slika odsjek prevencije/nasilje nad zenama 2011/nasilje-zene6-300_200-.jpg

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog. Naime,  taj su dan 1999. godine Ujedinjeni narodi službeno potvrdili kao Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama u znak sjećanja na likvidaciju sestara Mirabel, Patriu, Minervu i Mariju Teresu, političke aktivistkinje u Dominikanskoj Republici, koje je, zbog njihovih  aktivnosti i borbe za demokraciju i pravdu 1960. godine smaknuo diktator Rafael Trujillo.

Većina nasilja nad ženama ostaje neregistrirana zbog straha od prijavljivanja nasilnika. Policijski službenici i pripadnici  nevladinih organizacija ističu da se vrlo mali broj žena odluči prijaviti nasilnika. Pojedina istraživanja pokazuju kako žene trpe nasilje i po 10 do 15 godina prije nego što konačno odluče potražiti pomoć. Svjetska statistika svjedoči kako su u više od 70 posto slučajeva ubojstava žena u svijetu izvršitelji bili njihovi partneri.

Uvažavajući navedene činjenice Odjel prevencije Ureda glavnog ravnatelja policije pokrenuo je  inicijativu  povodom obilježavanja  Međunarodnog dana suzbijanja nasilja nad ženama, nastavno na prošlogodišnju uspješnu kampanju „Živim život bez nasilja“. Svrha aktivnosti je ukazati na pravo na život bez nasilja, promoviranje kulture nenasilja i međusobno poštivanje spolova. Aktivnosti će se provoditi u četiri grada u Hrvatskoj: Zagreb, Split, Rijeka i Osijek uz suradnju Organizacije mladih Status M - inicijativa mladića, promocija ravnopravnih normi, zdravih životnih stilova i nenasilnog ponašanja  i uz potporu UNDP-a.

Na razini PU osječko – baranjske  policijski službenici specijalne policije Ministarstva unutarnjih poslova, Odsjeka za odnose s javnošću, Odsjeka maloljetničke delinkvencije i Odsjeka prevencije sudjelovat će u obilježavanju navedenog dana provođenjem različitih aktivnosti. Aktivnosti će se provoditi pod nazivom projekta „Međunarodni dan suzbijanja nasilja nad ženama“ uz korištenje elemenata kampanje „ Budi muško – mijenjaj pravila“.

Svrha inicijative je ukazati na pravo na život bez nasilja, promoviranje kulture nenasilja i međusobno poštivanje spolova, te unaprjeđenje odnosa među spolovima/rodovima kroz senzibiliziranje mladih ali i ostalih građanki i građana za vrijednosti nenasilja i rodne ravnopravnosti.

Konkretne aktivnosti provode se na području Osijeka, a započele su prezentacijom na redovnoj tiskovnoj konferenciji u PU osječko-baranjskoj koja je održana 21. studenoga. Uz policijske službenike na tiskovnoj konferenciji sudjelovao je i ravnatelj Osnovne škole Vijenac iz Osijeku (škola u kojoj je održana završna svečanost projekta Živim život bez nasilja). U navedenoj školi održati će se interaktivni edukativni kviz s učenicima/mladićima vezan za aktivnosti kampanje „Budi muško – mijenjaj pravila“, a organiziran uz pomoć predstavnik nevladine organizacije Status M iz Zagreba. Osim osječke škole aktivnostima je obuhvaćena i Osnovna škola u Bijelom Brdu gdje je 22. studenog održano predavanja učenicima petih, šestih, sedmih i osmih razreda, a na kojem je su između ostaloga prikazivani i video spotovi koji govore o nasilju u obitelji, nasilju putem društvenih veza i seksualnom nasilju. Također 24. studenoga psiholozi Društva za psihološku pomoć održali su predavanje svim zainteresiranim građanima na temu Stavovi i mitovi o nasilju u obitelji. Predavanje je  održano u prostorijama Info centra za mlade u Osijeku.

 

  



Stranica