SALORI-''Manje oružja – manje tragedija''

Slika MANJE_ORUZJA_MANJE_TRAGEDIJA copy.jpg

OSIJEK - Na sajamskom prostoru Pampas u Osijeku, u organizaciji tvrtke Osječki sajam od 15. do 17. travnja, održat će se specijalizirana sajamska manifestacija SALORI - Sajam lova, ribolova i turizma.

Na sajamskom prostoru Pampas u Osijeku, u organizaciji tvrtke Osječki sajam od 15. do 17. travnja, održat će se specijalizirana sajamska manifestacija SALORI - Sajam lova, ribolova i turizma. Zbog raznolikosti sadržaja na Sajmu se očekuje veliki broj posjetitelja te će Odsjek za prevenciju ove Policijske uprave prezentirati svoj rad kroz stručne edukacije iz pojedinih područja svim zainteresiranim osobama, ali i putem promidžbenih materijala.

Tako će, 17. travnja u 11 sati u sajamskoj sali, policijski službenici Odsjeka za prevenciju i policijski službenici za protueksplozijsku zaštitu održati predavanje posjetiteljima Sajma na temu „Manje oružja - manje tragedija“ te predavanje na temu „Vrste i opasnosti od minskoeksplozivnih sredstava“.

Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj u Republici Hrvatskoj (UNDP) od 2007. provodi nacionalni program pod nazivom ''Manje oružja – manje tragedija'', koji se financira putem Europske unije krozregionalni projekt „SEESAC potpora aktivnostima kontrole oružja na području zapadnog Balkana“.

Cilj akcije je senzibilizirati javnost i potaknuti građane na dobrovoljnu predaju oružja, minsko-eksplozivnih sredstava. Naime, Zakonom o oružju, koji je stupio na snagu 1. rujna 2007. omogućio je građanima dobrovoljnu predaju opasnih sredstava bez prekršajne ili kaznene odgovornosti, dakle bez ikakvih sankcija.

Unatoč činjenici da se protiv građana koji dobrovoljno predaju opasna sredstva ne podnose nikakve prijave, svakodnevno smo nažalost svjedoci da se oružje, minsko-eksplozivnih sredstava i streljivo odbacuju na divlje deponije, u kante za smeće, na obalu rijeke Drave i na mnoga druga mjesta koja su dostupna čak i najmlađoj populaciji naše Županije. Kako se time ugrožavaju životi pozivamo građane da jednostavnim pozivom na broj telefona 192 dogovore dobrovoljnu predaju.

Važno je naglasiti da građani sredstva koja žele predati ne donose osobno u prostorije policije, kako ne bi došlo do njihovog aktiviranja i neželjenog ozljeđivanja, već se dragovoljna predaja dogovara osobno ili putem poziva na broj telefona policije 192. Nakon toga će stručni i osposobljeni policijski službenici doći na kućnu adresu i na siguran način transportirati oružje, minsko-eksplozivna sredstva i streljivo.



Stranica