„Manje oružja manje tragedija“

Grad Osijek, Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) i PU osječko-baranjska pozivaju vas na otvaranje rekreacijskog fitness parka na otvorenom ispred OŠ Tin Ujević u Osijeku, gdje će se provoditi i akcija ''Manje oružja - manje tragedija''.

Osijek, 23. studenog, 2010. Grad Osijek i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) pozivaju vas na otvaranje rekreacijskog fitness parka na otvorenom ispred OŠ Tin Ujević u Osijeku. Gđa. Luisa Vinton, Koordinatorica UN-a i Stalna predstavnica UNDP-a,  gradonačelnik grada Osijeka g. Krešimir Bubalo inačelnik PU osječko baranjske, g. Stipo Rimac u nazočnosti predstavnika UNDP-a, Grada Osijeka i članova Vijeća za prevenciju Grada Osijeka otvoriti će rekreacijski park na otvorenom a u sklopu događanja bit će provedena i preventivna akcija Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske (MUP RH) i Programa za razvoj UN-a u RH (UNDP) pod nazivom «Manje oružja - manje tragedija», s ciljem vraćanja oružja, streljiva i minsko-ekplozivnih sredstava. Događaj će započeti u 11.30h, u utorak 23. studenog 2010., ispred osnovne škole Tin Ujević, Opatijska bb.

Nedostatak kvalitetnih i sadržajno osmišljenih mjesta za okupljanje mladih na obje lokacije u Osijeku potaknuo je je Grad Osijek kroz rad gradskog Vijeća za prevenciju na osmišljavanje novih sadržaja. U sklopu aktivnosti zajedničkog programa UN-a za postizanje Milenijskih ciljeva razvoja (MDG-F) Grad Osijek svoj je plan za sigurnost zajednice započeo na dvije lokacije – ispred OŠ Tin Ujević, u gradskoj četvrti JUG 2 te u dvorištu Mjesnog Odbora Tenja. Već postojeći sportski sadržaji na obje lokacije unaprijeđeni su izgradnjom modernih fitness parkova na otvorenom, čime su osigurani bolji uvjeti da spomenute lokacije postanu odredište mladih te im se omogući kvalitetnije korištenje slobodnog vremena.

Cjelokupna vrijednost projekta iznosi oko pedeset tisuća dolara ili oko dvjestopedeset tisuća kuna a implementiran je u suradnji Vijeća za prevenciju Grada Osijeka i UNDP-a te finanaciran iz sredstava MDG-F Programa koji  podupire Kraljevina Španjolska.

Ovaj projekt predstavlja izvrstan model projekta sigurnosti u zajednici koji kroz sport ujedinjuje građane različitih dobnih skupina, različitog spola, pa čak i različitih nacionalnosti. Stoga se može ponoviti i drugdje u Hrvatskoj, a posebno u područjima od posebne državne skrbi.

Kao dio zajedničkog programa UN-a za postizanje Milenijskih ciljeva razvoja (MDG-F), UNDP Hrvatska je nastavila s provedbom niza planova za sigurnost zajednice koji uključuju male infrastrukturne projekte u Hrvatskoj. Prvi projekt implementiran je 2007. u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova. Planovi za sigurnost zajednice imaju cilj pomoći lokalnim zajednicama da postanu sigurnija i ekonomski održiva mjesta za život. Uvjeti za realizaciju projekata bili su volja lokalne zajednice da kroz rad lokalnih Vijeća za prevenciju kriminala podrži  inicijativu i da projekt služi cjelokopunoj zajednici. Planovi za sigurnost zajednice prvenstveno potiču lokalna Vijeća za prevenciju da zajedničkim radom osiguraju put održivog razvoja u budućnosti.

Osim otvaranja rekreativnog fitness parka, događanje če obilježiti i zajednička preventivna akcija Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske (MUP RH) i Programa za razvoj UN-a u RH (UNDP) pod nazivom „Manje oružja - manje tragedija“ a s ciljem vraćanja oružja, streljiva i minsko-ekplozivnih sredstava. Građani će kroz tzv. «info-točke», na štandovima  na kojima će biti policijski službenici. kroz predstavlanje njihovog rada i opreme te podjelu promidžbenim materijala akcije (plakati, letci, vrećice, olovke, trakice, majice) moći dobiti više informacija o akciji i  mogućnostima nesakcioniranog i anonimnog vraćanja oružja, streljiva i minsko eksplozivnih sredstava.

Oružje se vraća bez sankcija te će pridonijeti sprječavanju neželjenih tragedija izazvanih upravo (zlo)uporabom takvih sredstava (nesretni slučajevi, dječja igra i sl.) i to isključivo na način da građani obavijeste policiju o postojanju nelegalnog oružja nakon čega stručno osposobljeni policijski službenici izlaze na teren te izuzimaju predmetno oružje, u tom slučaju bez ikakvih sankcija za građane te uz potpunu anonimnost. 

Važno je istaknuti da se aktivnosti vraćanja oružja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava sustavno provode od 2007. godine od kada ih građani mogu slobodno bez sankcija predati policiji. Cilj akcije «Manje oružja - manje tragedija» je potaknuti građane na vraćanje svih vrsta oružja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava koje isti u svojim domovima posjeduju nedozvoljeno i/ili nelegalno.

Projektne aktivnosti kampanje „Manje oružja manje tragedija“ koje se provode u suradnji Programa UN-a za razvoj u RH (UNDP) i MUP-a RH prepoznata je kao vrlo uspješna te se od ove godine provodi i uz financiranje Regionalnog projekta SEESAC (potpora aktivnostima kontrole oružja na području jugoistočne Europe) odnosno uz financijsku potporu EU-a.



Stranica