Ploča je na zgradi Osnovne škole Darda postavljena u spomen na Darka Kušića i Mile Grbešića, koje su pobunjeno stanovništvo Baranje i tzv. JNA odveli u zarobljeništvo i mučki ubili
FOTO: PU osječko-baranjska
Danas je na zgradi Osnovne škole Darda u Dardi u 10 sati otkrivena spomen-ploča, koju je postavila Udruga Specijalne policije iz Domovinskog rata ''Orao'' Osijek u spomen na dvojicu svojih pripadnika, Darka Kušića i Milu Grbešića, koji su na tom mjestu zarobljeni 22. kolovoza 1991. godine i odvedeni u zarobljeništvo u kojem su mučki ubijeni. Ploču su otkriti Željko Kušić, brat ubijenog Darka i Tomislav Grbešić, brat ubijenog Mile.
Kod spomen-ploče vijenac su položili i zapalili svijeće obitelji ubijenih pripadnika Specijalne jedinice policije Osijek, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova - državni tajnik Tomislav Bilandžić, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja - Stipo Rimac, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane - brigadir Davor Banek, voditelj Odjela za provedbu izobrazbe iz sastava Uprave za ljudske potencijale Ministarstva obrane, izaslanik glavnog ravnatelja policije - zamjenik glavnog ravnatelja policije Damir Barić, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece sa suradnicima, zamjenik župana Osječko-baranjske županije koji obnaša dužnost župana Mato Lukić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin sa suradnicima, načelnik Općine Darda Ante Vukoja, načelnik Općine Draž Stipan Šašlin, gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob, ravnatelj osnovne škole Darda Janoš Boni, predstavnici mađarske nacionalne manjine općine Darda, članovi Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata „Orao“ Osijek, članovi Udruge Darda, udruge članice Koordinacija udruga branitelja i stradalnika Domovinskog rata Osječko-baranjske županije.
Nakon intoniranja hrvatske himne, minutom šutnje odana je počast svim poginulim hrvatskim braniteljima.
Nazočnima se obratio pripadnik Specijalne jedinice policije Osijek
Marko Pole, koji je na ovom mjestu sa svojim kolegama bio zarobljen tog kobnog 22. kolovoza 1991. godine i odveden u zarobljeništvo te je izrazio sućut obiteljima i istaknuo kako je ovo Spomen ploča izgrađena u znak trajnog sjećanja ubijenim pripadnicima Specijalne jedinice policije Osijek.
Također, skupu se obratio i načelnik Policijske uprave osječko-baranjske
Ladislav Bece, koji je rekao da je na današnji dan za vrijeme domovinskog rata Jedinica Specijalne policije Orao Osijek raspoređena u tri grupe u kojima je bilo preko 30 specijalaca. Jedna grupa je na žalost bila zarobljena u ovoj osnovnoj školi i odvedena u zarobljeništvo, u kojem su dvojica usmrćena. Dodao je kako je za ovaj zločin, pred Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu podignuta optužnica protiv tadašnjeg čelnika pobunjenih Srba te kaznena prijava protiv zapovjednika 51. motorizirane brigade tzv. JNA koji su obojica u međuvremenu umrli, zbog čega su postupci protiv njih obustavljeni. “Mi i dalje radimo i tražimo individualnu odgovornost te neposredne počinitelje kako bi ih kazneno prijavili i priveli pravdi” - istaknuo je načelnik Bece.
Izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova državni tajnik
Tomislav Bilandžić, podsjetio je da smo došli svjedočiti kako njihova žrtva nije uzaludna i kako ih nećemo zaboraviti: „Republika Hrvatska je nastala u Domovinskom ratu. Mlađe generacije koje su rođene poslije Domovinskog rata moraju znati. Mi imamo obavezu svjedočiti istinu o Domovinskom ratu, herojskoj obrani hrvatskih branitelja i hrvatskog naroda koji su podnijeli veliku žrtvu tijekom Domovinskog rata da bi danas živjeli u slobodnoj i samostalnoj Republici Hrvatskoj. Pripadnici specijalne policije prvi su stali u obranu Republike Hrvatske i ja sam danas ponosan što sam odvije među njima i jednako tako sam ponosan što sam jedan dio svoga ratnog puta proveo zajedno s njima u obrani Republike Hrvatske.“ - zaključio je državni tajnik Bilandžić.
Komemoracija za poginule hrvatske branitelje završila je prigodnim riječima i molitvom župnika Župe Rođenja Svetog Ivana Krstitelja Bojana Slavičeka.'
Stranica