Policija i partneri odlučni u prevenciji ovisnosti i sprječavanju zlouporabe droga

Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti provodi se putem šire društvene akcije na nacionalnoj i lokalnoj razini, a s ciljem informiranja javnosti o štetnim zdravstvenim, socijalnim i sigurnosnim posljedicama ovisnosti

FOTO: PU osječko-baranjska

U sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti, Ravnateljstvo policije i Policijska uprava osječko-baranjska te Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, provela je niz preventivnih aktivnosti, sa ciljem senzibilizacije studenata i zainteresirane javnosti na temu prevencije ovisnosti i važnosti sprječavanja zlouporabe droga.
 
Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem ovisnosti te potaknuti na provedbu aktivnosti koje će za cilj imati smanjenje potražnje i dostupnosti ilegalnih sredstava ovisnosti, unaprjeđenje zaštite zdravlja i sigurnost stanovništva te smanjenje zdravstvenih, socijalnih i društvenih rizika i šteta povezanih sa ovisnostima.
 
Cijena ovisnosti koju plaćaju konzumenti i društvo visoka je, kao i povezani troškovi za javno zdravstvo, javnu sigurnost i produktivnost rada. Prema rezultatima istraživanja, u RH svaki četvrti građanin je barem jednom u životu uzimao neku ilegalnu drogu.
 
Trendovi zlouporabe droga u Hrvatskoj govore u prilog tome da je u posljednjih nekoliko godina došlo do povećane prevalencije uporabe droga, osobito kanabisa i stimulansa među mladima, uz prisutan trend poliuporabe droga. Zamjetan je trend dostupnosti sve veće raznolikosti droga te pojava novih psihoaktivnih tvari.
 
Prema recentnim istraživanjima, eksperimentiranje sa sredstvima ovisnosti najčešće počinje u dobi oko 16 godina, a prosječna dob osoba koje dolaze na liječenje od ovisnosti je 29 godina.
 
Uzimajući u obzir nove trendove, u veljači ove godine donesena je nova Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030., kojom su definirani prioriteti i odgovori na modalitete i trendove pojavnosti droga, ostalih ovisnosti i ponašajnih ovisnosti sukladno aktualnim međunarodnim i nacionalnim potrebama. Stoga je neophodno intenzivirati provedbu raznih oblika preventivnih intervencija i provedbu kvalitetnih preventivnih programa, utemeljenih na dokazima, i to posebice onih koje se provode u suradnji s odgojno-obrazovnim sustavom.
 
Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti provodi se putem šire društvene akcije na nacionalnoj i lokalnoj razini, a s ciljem informiranja javnosti o štetnim zdravstvenim, socijalnim i sigurnosnim posljedicama ovisnosti.
Tijekom Mjeseca, i putem javnih medija važno je predstavljati projekte i aktivnosti koje se provode sa ciljem zaštite zdravlja djece, mladeži i obitelji i promoviranja zdravih stilova života.
 
Na održanom okruglom stolu, sudjelovali su: doc. dr. Snježana Barić-Šelmić, poslijedoktorantica i nastavnik Odsjeka za kulturu, medije i menadžment Akademije za umjetnost i kulturu Osijek; mr. Marija Kribl, dr.med., specijalistica obiteljske medicine, subspecijalista iz alkoholizma i drugih ovisnosti-adiktologije Centra za zaštitu mentalnog  zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Osijek; dr. Vlatko Rotim, specijalist psihijatar (voditelj novooformljene osječke škole nepušenja); Ana Pavić, socijalna pedagoginja Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Županijske službe Osječko-baranjske županije Ured Osijek; Martina Muha iz Gradskog društva Crvenog križa Osijek; Sandra Veber, voditeljica Službe prevencije Ravnateljstva policije; Zdenko Lovrić, policijski službenik Sektora kriminalističke policije Policijske uprave osječko-baranjske; studenti  Odsjeka za kulturu, medije i menadžment Akademije za umjetnost i kulturu Osijek te predstavnici medija.
 
Sudionici ovog Okruglog stola jednoglasno su zaključili kako je izrazito važno potaknuti zajednicu, posebice najmlađu populaciju na promišljanje o problemu ovisnosti i štetnim posljedicama svih oblika zlouporabe droga, te iznaći rješenja ovog javno-zdravstvenog, sigurnosnog i društvenog problema.
 
Također je zaključeno da je uočena potreba osiguranja izrade, provedbe, održivosti i kontinuiranog unaprjeđenja dostupnosti kvalitetnih, znanstveno-utemeljenih i dokazno-učinkovitih projekata i programa prevencije na temu sprječavanja ovisnosti i zlouporabe droga, prilagođene različitim ciljanim skupinama, posebice djeci i mladima.
 
Naime, kvalitetni preventivni sadržaji trebaju biti vidljivi, dostupni ciljanoj populaciji, te dugoročno održivi, pri čemu je važna razmjena dobre prakse u preventivnom radu s djecom i mladima na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini.
 
Po završetku Okruglog stola, studenti Odsjeka za kulturu, medije i menadžment Akademije za umjetnosti i kulturu iz Osijeka izrazili su svoju zainteresiranost pod mentorstvom svojih profesora za izradu edukativnih, multimedijalnih sadržaja na navedenu temu, sa ciljem što veće senzibilizacije javnosti.

Stranica