Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske od sredine prosinca do sredine siječnja tradicionalno od 1993. godine organizira preventivnu akciju naziva ''Mir i dobro''. Kako bi božićni i novogodišnji blagdani protekli u miru i kako bi se osigurala opća sigurnost građana te povoljno stanje javnog reda i mira sve policijske uprave u Hrvatskoj će od 13. prosinca 2010. godine do 08. siječnja 2011. godine provoditi niz preventivnih zadaća čija je prvenstvena svrha sprječavanje zlouporabe oružja, eksplozivnih tvari te ostalih ubojitih sredstava.
Zakonske odrednice
Uporaba pirotehničkih sredstava određena je Zakonom o eksplozivnim tvarima (NN 178/04., 109/07. i 67/08.). Pirotehnička sredstva I. razreda (pirotehničke igračke, odnosno bengalske šibice, naboji za dječje pištolje, konfeti-bombice, pucajući ulošci za cigarete, bomboni, žabice, čepovi i vrpce, pasje bombice, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom, naboji koji eksplodiraju pod nogama, male petarde i slično) mogu se prodavati tijekom cijele godine u prodavaonicama, kioscima i pokretnim trgovinama osobama starijim od 14 godine. Pirotehnička sredstva II., III. T1 i P1 mogu se prodavati od 15. prosinca do 01. siječnja, i to u maloprodaji samo u prodavaonicama oružja i streljiva ili prodavaonicama koje imaju odobrenja za prodaju pirotehničkih sredstava. Petarde II. razreda mogu kupovati stariji od 16, a III., T1 i P1 stariji od 18 godina. Petarde II. razreda mogu upotrebljavati i mlađi od 16 godina, ali pod nadzorom roditelja ili skrbnika, a pirotehniku III. razreda mogu koristiti i mlađi od 18, ali također pod nadzorom roditelja ili skrbnika i to od 27. prosinca do 01. siječnja. Petarde se ne smiju upotrebljavati u zatvorenom prostoru, ni na otvorenom prostoru na kojem se okupio veći broj ljudi i u razdoblju od 02. siječnja do 26. prosinca. Pirotehnička sredstva II. razreda su: petarde, žabice, konfeti za sobnu uporabu, manje rakete i slično, a petarde III. razreda su rakete, fontane, vatrometne kutije, vodopada, redenici, petarde s bljeskom, rimske svjećice i slično. Pirotehnička sredstva, koja nose oznake T1 i P1 odnose se na sredstva niskog rizika, koja se upotrebljavaju u kazalištima ili sličnim ustanovama, u poljoprivredi, avionskom prometu ili su pak sastavni dio opreme brodova za potrebe spašavanja na moru. Pirotehnička sredstva IV. razreda koriste se za velike vatromete i predstavljaju visok rizik, a smiju ga koristiti samo osobe sa stručnim znanjem (uobičajeno su poznata kao sredstva za profesionalnu uporabu čija razina buke nije štetna za ljudsko zdravlje).
Kazne za nepoštivanje zakonskih propisa
Navedeni se Zakon najčešće krši u smislu prodaje pirotehničkih sredstava na nedopuštenim mjestima, prodaje pirotehničkih sredstava za zabavu razreda II. mlađima od 18 godina ili prodaje u razdoblju od 2. siječnja do 14. prosinca, za koje prekršaje je propisana novčana kazna u iznosu od 20.000 do 40.000 kuna.
Za prekršaje korištenja pirotehničkih sredstava II. razreda u zatvorenim prostorijama i na mjestima gdje se okuplja veći broj građana, kao i uporabe u razdoblju od 2. siječnja do 26. prosinca, propisana je novčana kazna u iznosu od 1.000 do 5.000 kuna.
Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira (čl. 21.) propisano je da će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do 30 dana zbog narušavanja mira i sigurnosti građana, kazniti osoba koja neovlašteno puca iz vatrenog oružja, pali rakete ili sličan eksplozivan, odnosno zapaljiv materijal.
Roditelj ili staratelj, čije dijete ili štićenik učini prekršaj utvrđen Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira (čl. 28.) ili propisima donesenim na temelju tog Zakona te ako je prekršaj posljedica lošeg odgoja ili zanemarivanja nadzora nad djetetom, kaznit će se novčanom kaznom.
Kazneni zakon RH za počinitelje kaznenog djela dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom (čl. 263.) predviđa zatvorsku kaznu od šest mjeseci do pet godina. U slučajevima kad je kazneno djelo počinjeno na mjestu gdje se okuplja veći broj građana, predviđa se kazna zatvora od jedne do osam godina. Zakon predviđa i kazne za nedopušteno držanje oružja i eksplozivnih tvari, a predviđena je novčana kazna ili zatvor do tri godine. Člankom 297. Kaznenog zakona propisano je da će se osoba koja neovlašteno kupuje, prodaje ili razmjenjuje predmete ili robu čiji je promet zabranjen ili ograničen, a ako time nije počinjeno neko drugo kazneno djelo za koje je propisana teža kazna, kaznit novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine. Predmeti i roba nedozvoljene trgovine će se oduzeti.
Savjeti građanima:
Na kraju, upozoravamo da posebnu pozornost treba obratiti na one najmlađe jer petarde nisu igračka, a nesreće se ne događaju drugima. Od pirotehničkih sredstava najčešće stradaju šake, prsti, lice i oči, a radi se o dubokim ozljedama u kombinaciji s opeklinama koje teško oštećuju živce i tetive šake, pa samim tim i njezino funkcioniranje. Utjecaj topline nekoliko dana nakon eksplozije izaziva odumiranje tkiva, pa je nužno izvesti nekoliko slojeva djelomičnih amputacija. Zbog svega je izuzetno bitno djecu poučiti pravilnom načinu rukovanja petardama, te mogućim posljedicama ozljeđivanja. No, najbolja preventiva je nekorištenje pirotehnike, eksplozivnih i ubojitih sredstava jer je obilježavanje blagdana bez toga svečanije, dostojanstvenije i mirnije.
Statistički podaci za područje PU osječko-baranjske:
2005./'06. nije bilo oduzimanja pirotehničkih sredstava, jedna osoba lakše je ozlijeđena
2006./'07. oduzeto je 2.435 komada pirotehničkih sredstava, jedno dijete zadobilo je TTO
2007./'08.oduzeto je 36 komada pirotehničkih sredstava, jedna osoba zadobila je TTO
2008./'09. oduzeto 2.712 pirotehničkih sredstava, niti jedna osoba nije ozlijeđena
2009./'10. oduzeto 163 pirotehnička sredstva, jedna osoba zadobila TTO